Team_bg

Гл. ас. д-р Мария Баръмова
концепция и координация
Д-р Мария Баръмова е преподавател по Нова балканска история към катедра „История на Византия и балканските народи“ в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Научните ѝ интереси и публикации са свързани с историята на хабсбургско-османските отношения; геополитиката и историята на окръжаващото пространство; военната история и историята на мирните договори през Ранното ново време. През 2003 – 2004 г. е Хердерова стипендиантка към Виенския университет, а през 2011 – 2012 г. изследовател към Лайбниц-Института за европейска история, Майнц. Специализирала е още в Мюнхен, Кьолн, Хамбург, Волфенбютел. Автор на статии и съставител на сборници, свързани с историята на Югоизточна Европа в предмодерната епоха.

проф. дин Иван Първев
ръководител, секция „История“
проф. дин Иван Първев е професор по Нова балканска история в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Неговите изследователски интереси са насочени към проучването на политическите взаимоотношения между Балканите и Централна Европа, XVII-XIX в., на балканските аспекти на Източния въпрос, както и на теорията на международните отношения.
Доц. д-р Димитър Биров
ръководител, секция „ИТ“
Доцент д-р Димитър Биров е преподавател в Факултета по Математика и Информатика в СУ "св. Климент Охридски". Има професионален опит като изследовател, лектор и project manager в Софийски Университет, University College of Dublin, Ireland, University of Orleans, France, Microsoft Corporation, Redmond, USA, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA. Има промишлен опит като разработчик на софтуер, софтуерен архитект, консултант и CEO. Той е патентов изобретател. Основните му научни интереси са софтуерните архитектури, софтуерното езиково инженерство - формални и практични езици за описание и анализ на архитектура, софтуерно инженерство и дизайн, програмни езици и типови системи.
Доц. д-р Боян Кулов
ръководител, с. „География и ГИС“
Д-р Боян Кулов е доцент в Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на науките. Води лекции в СУ „Кл. Охридски” и ръководи научна програма в Университетски комплекс по хуманитаристика „Алма матер” на СУ „Св. Климент Охридски”. Преподавал е в Залцбургския университет, Австрия (2011), специализирал в Харвард, САЩ (2009) и Япония (2005), като стипендиант на Японско-американската образователна комисия. Между 1990 и 2007 година живее в САЩ и преподава в Университета „Джордж Уошингтон”, Университета „Джордж Мейсън” и Американския университет във Вашингтон. Между 1994 и 2000 година изнася лекции в Институт по международни отношения на Държавния департамент на САЩ. Между 1993 и 1999 година е директор и председател на Борда на директорите на специализираната група за Европа в Асоциацията на американските географи. Основател и председател на Борда на настоятелите на Българския образователен център във Вашингтон, САЩ, 2002-2007. Изследователската му дейност е финансирана от Европейските програми Хоризонт 2020, ЕСПОН, българския фонд „Научни изследвания”, Националната научна фондация на САЩ (1991-94), Фондация „Макартър”, САЩ (1991-94), Борд за международни изследвания и обмен, САЩ (1999), Националния съвет за изследвания на САЩ (1996) и публикувана от Springer, Oxford University Press, John Wiley & Sons, Wichmann, Berg Publishers, Westview Press, and Ashgate.

Секция „География и ГИС“

 

Доц. д-р Биляна Борисова
природна география
Биляна Борисова е доктор по природна география и ландшафтна екология и преподавател в Геолого-географски факултет на СУ „Св. Кл. Охридски”. Изследовател в сферата на Ландшафтната екология, Ландшафтното планиране, Ландшафтната география на България. Експерт по екологично оценяване и партньор в проекти, насочени към интеграция на екологичната политика в териториалното планиране и управление.
Доц. д-р Стелиян Димитров
ГИС
Доцент д-р Стелиян Димитров получава образованието си в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ като завършва Магистър „География, икономическа география, стопански отрасли и комплекси“ (1997 г.) и Доктор по „Икономическа и социална география“ въз основа на защитена дисертация на тема: „Възможности за приложение на ГИС в управлението на регионалното развитие (ГИС базиран модел за подпомагане вземането на решения)“ (2005 г.). През 2001 г. става асистент в Софийски Университет „Св. Климент Охридски”, Геолого-географски факултет, а от 2009 г. е доцент по научна специалност „Картография, вкл. Тематично географско картографиране“. Част от неговите научно-изследователски и преподавателски дейности са: Основи на регионалното планиране и устройството на територията; Методи на стратегическото планиране на регионалното развитие; картографска визуализация за целите на устройственото планиране; ГИС в регионалното развитие (курс, в рамките на който се преподава върху ArcGIS софтуер); Картографска визуализация за целите на устройственото планиране и др. Доцент д-р Стелиян Димитров е участвал в редица проекти, свързани с приложението на ГИС в регионалното и градско развитие, стратегическото планиране, териториалното устройство и опазването на околната среда, картиране на районите с риск от наводнения, пространствено моделиране, провеждане на обучения и др.
Ас. Леонид Тодоров
ГИС
Ас. Леонид Тодоров е експерт в сферата на Географските информационни системи със седемгодишен опит. Той получава образованието си в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ като завършва бакалавър „Регионално развитие и политика“ и получава магистърска степен по „Планиране и управление на териториални системи“. От 2012 година е докторант в Катедра „Картография и ГИС“ и му предстои защита на дисертационния му труд на тема „Използване на аналитични геопространствени модели в устройственото планиране”. Ас. Тодоров е участвал в редица проекти, свързани с приложението на ГИС в регионалното и градско развитие, стратегическото планиране, териториалното устройство, опазването на околната среда, картиране на районите с риск от наводнения. От 2015 година е Асистент в катедра „Картография и ГИС“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
Д-р инж. Стефан Петров
ГИС база данни
Д-р инж. Стефан Петров е роден през 1977 г. в София. През 2002 завършва висше образование като магистър-инженер по Геодезия в Университета по архитектура строителство и геодезия. В УАСГ изкарва и специализация по следдипломно обучение „Компютърни технологии в проектирането“. През 2011 завършва магистратура по „ГИС и картография“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. защитава дисертация на тема „Геопространствен анализ и оценка на агроекологичния потенциал за отглеждане на винени сортове лозя в България“ за присъждане на образователната и научна степен “доктор” по Научна специалност Картография (Тематично географско картографиране) в СУ „Св.Климент Охридски“. Инж. Стефан Петров има дългогодишен опит във внедряването и управлението на Географски информационни системи и използването на ГИС за пространствени анализи. Към настоящия момент е директор на дирекция „Информационни системи“ в Агенция по геодезия, картография и кадастър. Като хоноруван преподавател от 2016 г. води курсове по Топография, Геодезия и фотограметрия, Кадастър и Аерофотоинтерпретация към катедра „Картография и ГИС“ в Геолого-географски факултет на СУ „Св.Климент Охридски“.

Секция „История“

 

Гл. ас. д-р Юлия Цветкова
Предримски период
Юлия Цветкова работи като асистент от 1999 г. в ИФ. Основните ѝ изследователски акценти с върху древна Тракия и Балканския полуостров в предримската епоха. От 2009 г. тя занимава интензивно с приложенията на ГИС методологията в областта историческата география на Древна Тракия, мобилни ГИС технологии за археологически издирвания.
Гл. ас. д-р Ивайло Лозанов
Римски период
Ивайло Лозанов e aсистент по Класическа археология в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Завършил магистърска и докторска степен в същия университет. Основните му научни интереси се простират върху археологията на градските центрове през елинистическата и римската епоха и през Късната античност; върху античната търговия и икономическите връзки в Източното Средиземноморие и Черно море; политическата история на елинистическите държави и отношенията им Римската република и др. Работи като съ-ръководител на археологическите проучвания в античния град Кабиле в Югоизточна България. Специализирал е в Солун (Гърция) и Рим (Италия).
Гл. ас. д-р Иван Вълчев
Римски период
Иван Вълчев е асистент по Тракийска и Класическа археология в СУ „Св. Климент Охридски” от 2013 г. насам. Научните му интереси са в сферата на античната религия и най-вече религията в римските провинции Долна Мизия и Тракия. Член е на археологическия екип, проучващ античния град Кабиле край Ямбол. Автор е на монографията „Извънградските светилища в римската провинция Тракия (I – IV век), София, 2015.
Гл. ас. д-р Чавдар Кирилов
Късна Античност и Среднов. период
Гл. ас. д-р Чавдар Кирилов завършва специалност „Археология“ (1998) в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2006 г. защитава докторска дисертация към Университета „Йохан Волфганг Гьоте“ във Франкфурт на Майн (Германя). От 2006 г. е редовен асистент към катедра „Археология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като специалист по средновековна археология е ръководител и/или съ-ръководител на множество археологически разкопки в България, в т.ч. на късноантичния и средновековния град Дуросторум/Дръстър и на средновизантийското селище Златна ливада в Тракия. По настоящем д-р Кирилов е изследовател на късноантичната и средновековната крепост в дн. гр. Балчик на черноморското крайбрежие. Изследователски интереси: късноантична и византийска археология; археология на миграциите, средновековна България и Балканите, Европа през епохата на Каролингите, европейския град през Ранното средновековие; икономическа история; прилагане на методи от природните науки в археологията; средновековна фортификация.
Д-р Григор Бойков
Османски период
Григор Бойков е доктор по османска история от Университета Билкент, Анкара. Неговите основни изследователски интереси и публикации третират различни аспекти от социалната, демографската, градската и архитектурната история на България и Балканите през османския период. Освен в този, д-р Бойков участва в още няколко други дигитални проекти и инициативи, като Зографски дигитален архив в СУ „Св. Климент Охридски“; платформата, инкубатор на дигитални инициативи в областта на османистиката Open Ottoman; Gazetteer of Ottoman Bulgaria (GOB) и др.
Гл. ас. д-р Владимир Станев
Ново време
Д-р Владимир Станев е главен асистент в Исторически факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Неговите интереси са в областта на българската история в периода 1878-1944 г. - политическа и военна история, демографски процеси и национален въпрос.
Гл. ас. д-р Лили Грозданова
Нумизматика
Лили Грозданова има докторат по Антична история. Като докторант на Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ ( с подкрепата на Excellence Cluster Dialogue Europe, София) изследва развитието на Римската империя и по-конкретно тракийските ѝ провинции през втората половина на ІІІ в.сл.Хр. – времето на т.нар. „войнишки императори“. Прави постдокторат върху монетосеченето на Пауталия в рамките на проекта (B-4- 2) Region and Memoria: Local History and Local Myths on Thracian Provincial Coins (с подкрепата на Excellence Cluster Topoi, Берлин). Понастоящем продължава проучванията си върху пауталийското монетосеченето. Нумизматичните материали се обработват и анализират чрез изследователски инструменти като нумизматичната онлайн платформа www.corpus-nummorum.eu и GIS software. Основната цел е да се направи изследване на печатите на градското монетосечене чрез прилагането на нови методи за анализ базирани на дигиталните технологии. Научни интереси: интердисциплинарния подход в историческите изследвания и приложението на дигиталните технологии в хуманитаристиката; римска провинциална система – развитие и характеристики на икономическата, политическа и административна структура на провинциите; локални и централни монетарници – техните особености и значение.
Гл. ас. д-р Димитър Илиев
Епиграфика
Д-р Димитър Илиев е главен асистент в Катедрата по класическа филология към ФКНФ на СУ „Св. Климент Охридски“. Научните му интереси са в областта на диахронната лингвистика, поетиката и стилистиката на старогръцкия и латинския езици, романското езикознание, гръцките епос и епиграма, литературата на Късната Античност и дигиталната хуманитаристика. Той е ръководител на Дигитализационния център към ФКНФ и специалист по дигитална епиграфика (EpiDoc XML) към проекта „Теламон“ за онлайн база данни на античните гръцки надписи от България. Член е на международния консорциум за приложение на информационни технологии в преподавателската и изследователската работа по класическа древност SunoikisisDC към Хумболтовата катедра по дигитална хуманитаристика на Лайпцигския университет. Съорганизатор е на няколко международни лятни школи за обучение на специалисти по различни инструменти на дигиталната хуманитаристика и преводач на български на произведения от Аристотел, Цицерон, Лукиан и Паладас.
Гл. ас. д-р Николай Шаранков
Епиграфика
Николай Шаранков е асистент в катедрата по класическа филология на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Член на редакционната колегия на Archaeologia Bulgarica (София), L’Année épigraphique (Париж) и Studia classica Serdicensia (София). Основните му научни интереси са в областта на античната епиграфика, палеобалканските езици и историята и културата на българските земи през античността.
Мария Кипровска
Османски период
Мария Кипровска е изследовател в Центъра за регионални изследвания и анализи към Историческия факултет на Софийския университет. Тя е специалист по османска история, като основните ѝ изследователски интереси най-общо включват процесите на създаване на държавно устройство и управленска структура на ранната османска държава, както и ролята на османските и балканските военни елити в османските експанзионистични и държавотворчески политики. В рамките на проект „И-ГИС Тракия“ Кипровска работи с документален османски изворов материал, от който извлича квантитативна информация за демографската, икономическата, административната и градоустройствената история на района.
Д-р Христо Христозов
Османски период
Христо Христозов защитава докторската си дисертация в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ през 2017 г. Изследователските му интереси са фокусирани върху османската социално-икономическа история и историята на околната среда. Христозов е специализирал в Лайбниц центъра Модерен Ориент, Берлин и е бил стипендиант на Американския изследователски център в София и на Университетския комплекс по хуманитаристика “Алма Матер”. В рамките на проект „И-ГИС Тракия“ Христозов работи с османски изворов материал, от който извлича квантитативна информация за демографската, икономическата, административната и градоустройствената история на района.
Д-р Дамян Борисов
Османски период
Дамян Борисов е доктор по история, главен асистент в катедра "История" на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Той е автор на книги и статии, третиращи различни аспекти от стопанската, социалната, демографската и регионалната история на българските земи под османска власт. Борисов има подчертан интерес към историческата география на района на Тракия през османския период, израз на който са публикуваните от него справочници за селищата в Северна Тракия през ранните векове на османска власт в района. В контекста на проекта „И-ГИС Тракия“ Борисов работи върху извличането от османските документални източници на надеждни данни за демографската, икономическата, административната и градоустройствената история на района.

Секция „Информационни Технологии“

 

Тодор Антонов
Системен Администратор
Системна Администрация
Тодор Антонов работи в Софийският Университет "Св. Климент Охридски" от 2013. Системен Администратор е в Университетският Център за Информационни и Комуникационни Технологии (УЦИКТ).
Тасос Папапостолу
ИТ
Тасос Папапостолу е докторант в Софийски Университет "Св. Климент Охридски" по "Компютърни Науки - Софтуерни Архитектури" в Факултета по Математика и Информатика. Получи си дипломата по Електронно и Компютърно Инженерство (M.Eng.) от Техническият Университет Крит, Гърция, 2014. Програмист е в Университетският Център за Информационни и Комуникационни Технологии (УЦИКТ).

Comments are closed.